Vypnutí AM vysílačů Českého rozhlasu a jejich budoucnost

Na silvestra 31. 12. 2021 přesně v 23:59:59 byly vypnuty všechny vysílače AM Českého rozhlasu. Vysílač v Topolné byl vypnut po 70 letech provozu (první zkušební vysílání začalo dne 22. prosince 1951). I se sníženým výkonem 50 kW bylo ještě možné poslouchat Radiožurnál v celé Evropě. V úvodním videu je report například z Burgasu.

Na souhrnné video se můžete podívat zde:

Takto vypadalo vysílání na kmitočtu 270 kHz graficky

A zde je moment vypnutí dlouhé vlny, zdroj: kiwisdr.com

A moment vypnutí střední vlny 954 kHz

Tento záběr ukazuje vypnutí některých kmitočtů současně, zdroj: websdr.ewi.utwente.nl:8901

Český rozhlas připravil k vypnutá AM zdařilou grafiku a informační kampaň, zdroj: rozhlas.cz

Český rozhlas dokonce spustil speciální stránku vypinaniam.cz

Přehled vypnutých vysílačů, zdroj: telelevizniweb.cz

Vysílání z Topolné v kontextu historie Českého rozhlasu.

Vysílání z Topolné v kontextu historie evropského vysílání.

Zajímavosti z médií

Na televizním webu vyšly pěkné reportáže z posledních dnů provozu vysílačů Topolná a Liblice.

Podrobný článek o vypnutí Liblic najdete také na idnes.cz

Článek o vypínání AM na stránkách německého RBB Radia Eins najdete zde. Tento server nazval vysílanou modulaci AM Českého rozhlasu  jako „bitevní modulaci“ s velmi tvrdou dynamickou kompresí.

Call centrum k vypínání středních vln kontaktovalo 2249 lidí. Podrobnosti najdete v tomto článku.

Po Facebooku se šíří falešná zpráva, že středovlnný vysílač Liblice obsadí čínský státní rozhlas.

Obří vysílač v Topolné po 70 letech utichl, obce jej chtějí zachránit, více zde.

Demolice vysílače v Topolné v době Ukrajinské krize?

České radiokomunikace se potichu a velmi rychle rozhodly pro demolici vysílače v Topolné. Stožáry byly strženy půl roku po ukončení vysílání, i když byly zaznamenány různé snahy o záchranu vysílače. Také naši senátoři debatovali o možném ponechání vysílačů AM a vyzvali vládu k zachování vysílačů pro nouzové situace. Na Ukrajině v současné konfliktní situaci totiž vznikla akutní nutnost vrátit do provozu všechny již dříve odstavené vysílače na středních vlnách, protože síť vysílačů FM byla částečně narušena a internet je na mnoha místech nefunkční (článek např. zde). Obnovuje a rozšiřuje se vysílání nejen na středních vlnách, ale i na krátkých vlnách a dokonce i na dlouhé vlně Polský rozhlas vysílá nyní zprávy v ukrajinštině (více je zde, zde, zde, zde a zde).

Zajímavosti jsou i na opačné straně konfliktu, z Moldávie začalo vysílat na kmitočtu 999 kHz Radio Rossia a to zcela bez licence na tento kmitočet. Jak je to možné, když vysílač Grigoriopol pro kmitočet 999 kHz má v dlouhodobém pronájmu Trans World Radio? Vysílač je totiž v Moldávii zrovna na území v Podněstří,  které je pod kontrolou ruské armády. Po vypuknutí krize na Ukrajině bylo vysílání Trans World Radia z tohoto vysílače ze dne na den nahrazeno ruským program Radio Rossia a to dokonce s maximálním výkonem vysílače 1000 kW (momentálně je to třetí nejsilnější vysílač AM v Evropě). Jedná se již o druhý takto ilegálně vysílaný ruský program z vysílače Grigoriopol v Moldávii, od roku 2014, v souvislosti s událostmi na Krymu, je takto již vysílána ruskojazyčná stanice Radio Vesti FM na kmitočtu 1413 kHz s výkonem 500 kW (podrobnější informace jsou zde).

V souvislosti s konfliktem na Ukrajině vznikají na středních vlnách ale i zcela nové stanice. Například z Finska je vysílán na kmitočtu 1557 kHz výkonem 50 kW ve večerních hodinách informační program v ruštině Radio Lenta. Vysílání je určeno pro posluchače v Rusku, aby měli zdroj pravdivých informací o konfliktu a o tom, co se děje v západním světě (podrobnější informace jsou zde).

Je tedy rozumné v dnešní době ničit možné nouzové možnosti vysílání?

Přestože Výbor pro obranu a bezpečnost Senátu ČR vyzval vládu k zachování vysílačů AM pro pohotovostní službu a na ministerstvu kultury se jednalo o prohlášení vysílače Topolná za národní památku, České Radiokomunikace v částečném utajení vyhodily do vzduchu dva 270 metrů vysoké stožáry vysílače Topolná.

Kolem rychlé a nečekané demolice vysílače je spousta nevyjasněných otázek, kterých si všímají i v zahraničí, například zde a také krátce a stručně pěkně napsáno zde.

Měly snad České Radiokomunikace obavy, že by musely vysílač zachovat a uvolnit finanční prostředky na údržbu vysílače? Nebo by se snad mohlo i ukázat, že bude potřebné obnovit dlouhovlnné vysílání? Takže bylo potřeba, aby České Radiokomunikace raději co nejrychleji a v částečném utajení vysílač ihned zničily? Dokonce i starosta obce Topolná tvrdí, že o tak rychlém datu demolice nevěděl a obec se snažila vysílače zachovat. Tisková mluvčí Českých Radiokomunikaci sice všechno popírá, ale otázky zůstávají neobjasněny…

O odstřelu vysílače obec nevěděla

Tisková mluvčí ČRO říká, že obec o demolici věděla

Video z demolice vysílače

Reportáž z demolice vysílače z ČT

Zkušební digitální vysílání DRM na středních vlnách

Na jednu stranu ale České Radiokomunikace překvapily, na kmitočtu 954 kHz začaly vysílat z Českých Budějovic digitální rozhlas ve formátu DRM. Zatím se jedná o zkušební vysílání, co z toho všeho vzejde je jeden velký otazník. Vzhledem k absolutní nevybavenosti trhu patřičnými digitálními přijímači v celé Evropě, se totiž toto vysílání jako nouzové absolutně nedá použít. Jiná situace může samozřejmě být třeba za 10 let, pokud by se DRM v Evropě uchytilo.

Ve formátu DRM se již vysílá na středních vlnách jen v Indii a zkušebně, stejně jako V ČR, také v Austrálii, kde je na kmitočtu 747 kHz vysílán program ABC Double J. Na krátkých vlnách je pak formát DRM trochu rozšířenější. Z hlediska zachování nouzového vysílání by bylo mnohem efektivnější ponechání v provozu alespoň jednoho analogového vysílače AM, momentálně, po demolici Topolné zbývá už jen jeden vhodný vysílač a to Liblice.

Technické parametry vysíláni

Kmitočet: MW 954 kHz
Původní název stanice změněn z „ELSYSCOM“ na „CRa*AM*CB*DRM“.
Vysílač: CRa*AM*CB*DRM
Zvuk: AAC
Zvuk: 23,60 kbps
SDC: 16QAM
MSC: 64QAM
Ochrana: A=0 B=1
Služby: A=1 D=0
ILV: L
Kan: 9
Režim DRM: A

Více informací o zkušebním vysílání DRM v ČR

Reportáž z prvního vysílače DRM v ČR

Jaký názor na vypnutí AM vysílačů a jejich demolici máte Vy? 

2 komentáře u „Vypnutí AM vysílačů Českého rozhlasu a jejich budoucnost

  1. myslim si, ze CRO je uplne mimo a ani nevi, kolik ztratil posluchacu tady na morave, alespoň co teda ja vim ze svého okoli. moc bych chtel videt ty jejich nafejkovane pruzkumy (ne)poslechovosti AM.

    od doby, kdy ukocil CRO vysilani na dlouhe vlne jsem CRO uz ani jednou nenaladil. nepatrim mezi starsi lidi a presto jsem poslouchal dlouhou vlnu. tady na jizni morave u palavy mezi vinohrady to byla nejlepší volba . proste v kapse male radio bez nutnosti roztahovat antenu. CRO na FM z brna i hodonina sumi, DAB nam tady jeste nezavedli, jen uz cely rok slibuji novy vysilac mikulov. takze ted co na vinohradech? mam sermovat antenou a lovit signal CRO na FM? ani nahodou. proste jsem presel na rakouske vysilace – O3 a FM4, které hraji i bez vytazene anteny. je to paradox, CRO me vlastne vypnutim dlouhe vlny donutil prejit na rakouske radia.

    Na CRO jsem zanevrel a pokud nahodou nekdy zprovozni slibovany vysilac DAB, stejne uz nebudu přecházet z rakusaku zase zpet na CRO. uz jsem si zvykl a kdyz nad tim premyslím, tak vlastne ani nevim, proc jsem ten CRO poslouchal. na internetu je plno zajimavejsich informaci, nez to, co neustale kolem dokola vysila CRO ve zpravach. proste u me a u hodne lidi z meho okoli CRO nadobro zkoncil dne 1. 1. 2022

  2. tento technokratický přístup za každou cenu vše zničit a po nás potopa , tyto škody už nikdo nenapraví neboť o tom rozhodují ti co rozhlasu nerozumí a jde jim jenom o vlastní prospěch, propustit tyto manažery protože škodí lidem i republice a český rozhlas už není český ale je to jenom anachronismus jak mít stálý příjem pěněz a neplní funkci k čemu byl zřízen dostupnost a pokrytí signálu se český rozhlas vzdal svého cíle a smyslu, nevím proč lidi musí stále platit poplatky když už to nikdo neposlouchá, je třeba uplně tento moloch a komunistický přežitek už jenou pro vždy poslat do propadliště dějin a vytvořit nový rozhlas dostupný pro všechny a svým obsahem potřebným pro lidi , vysílaní na sv a dv mělo smysl kvalita byla dobrá a příjimač jednoduchý, ale dnes obsahově je čr mrtvý a je to jenom zdroj příjmů pro nenažrané manažery naco je lidem deset programů a všechny stejné smyčky co se hrají neustále dokola a ještě si do toho pustí reklamu, tyto kreatury z čr to udržují jenom aby lidi platili poplatky a sami tomu nerozumí jenom že se provysílají peníze, odstrašující příkladem je třeba stanice na VKV vltava absolutně nezjímavý pseudobulvár bez úrovně , kdysi to byla jediná prestižní nejposlouchaněší stanice, dnes?, měli by ji zrušit nic jiného už si nezaslouží protože je z toho stanice Otrava eteru , maloměštácký bulvár který nikdo neposlouchá ale stojí to peníze ze statního rozpočtu a o to jde aby čr byl přisátý na státní rozpočet a nic to nepřináší jenom se udržují mrtvé duše

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *