Aktuality

Brněnská muzejní noc 2015

Datum zveřejnění: 11.05.2015

Jako již tradičně Technické muzeum v Brně patří k hlavním partnerům Brněnské muzejní noci 2015.

Také letos vyjedou historické autobusy TMB na mimořádnou autobusovou linku s označením A, která bude spojovat ulici Českou s budouvou Technického Muzea. Jízdy historických autobusů budou doplňovat jízdní řád linky A v intervalu 10 - 20 minut, nasazení jednotlivých typů vozidel bude záležet na aktuálním technickém stavu vozidel.

Jízdní řády mimořádných autobusových linek najdete ke stažení zde.


Letošní program v TMB


Stálé expozice:

Historická stereovize, Historická vozidla, Čas nad námi a kolem nás, Parní motory, Vodní motory s památníkem Viktora Kaplana, Letecké motory, Nožířství, Kovolitectví, Železářství, Letecká historie a plastikové modelářství, Salon mechanické hudby, Ulička řemesel, Kultura nevidomých, Od tamtamu k internetu a Technické herna.

Aktuální výstavy:

Brno na dvou kolech – historie motocyklového sportu a brněnského Masarykova okruhu.

Velká válka 1914 – 1918: technika v míru, technika ve válce.

Historická stereovize: Ohňostroje nad Brnem.

Výstava fotografií na téma „světlo“ od seskupení ROG FK.

Rok 2015 byl mezinárodní komisí UNESCO vyhlášen jako Mezinárodní rok světla a světelných technologií, a proto bude světlo i hlavním tématem letošní Muzejní noci v Technickém muzeu v Brně. Můžete těšit na neobvyklý program a netradiční instalace, které rozzáří celé muzeum. Během čekání na tmu vás rozproudí swingová kapela Django Jet spolu s tanečním vystoupením a tančírnou od skupiny Swing Wings, která představí oblíbený energický tanec Lindy Hop.

Oblíbená historická ulička řemesel opět ožije: na harmoniku zahraje pan Kikta, v expozicích můžete spatřit legionáře a v dobové ordinaci uvidíte práci zubařů. Ve stylu 30. let nebo podle aktuálních trendů se můžete nechat učesat v salonu u Střihorukého Edwarda.

Po setmění se můžete v hlavní části programu těšit na světelné pokusy, které si připravili pracovníci a studenti Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Nenechte si ujít skvělou světelnou show od profesionální žonglérské skupiny Ardor Viridis ani svítící instalace od festivalu Prototyp nebo studia Contiqua. Se svou uměleckou světelnou vidoeprojekcí se představí VJ Kolouch.


Program:

18.00 Django Jet – brněnská swingová kapela
19.00 Swing Wings – taneční vystoupení + výuka základů tance Lindy Hop pro začátečníky
20.00 Django Jet – brněnská swingová kapela
21.00 Ardor Viridis – světelná show
21.30 Světelné pokusy – předvedou pracovníci a studenti PřF MU
22.00 Ardor Viridis – světelná show
22.30 Světelné pokusy – předvedou pracovníci a studenti PřF MU
23.00 VJ Kolouch – videoprojekce
23.30 Ardor Viridis – světelná show
24.00 Ukončení programu, uzavření muzea

Speciálně pro muzejní noc připravilo brněnské Hybrid studio interaktivní světelnou expozici přímo v prostorách muzea. Kromě sladkého překvapení vás zde čeká například pojízdné svítidlo Tvor nebo pohyblivá svítidla Světlušky.

V muzeu se dále představí intermediální umělci ze seskupení TRAKT nebo projekt Nukleus se svou audiovizuální instalací v exteriéru muzea.

V prostoru parkoviště pod budovou muzea bude k vidění modelové kolejiště, s parními železničními modely Společnosti moravských parkových drah a dále na vás budou venku čekat zkušební jízdy s firmou Segway – Brno.

Občerstvení bude pro návštěvníky zajištěno také na nádvoří areálu. Kávu pro vás připraví v mobilní kavárně Kofi-Kofi.

Vstupné do budovy muzea 20 Kč. Volný vstup: osoby ZTP a děti do výšky 130 cm. Vstup do venkovního areálu je zdarma.

Muzeum bude v sobotu před konáním muzejní noci až do 18 hodin z důvodů příprav zavřeno.

Podrobnosti o celé Brněnské muzejní noci najdete zde.